Music

2024 SAG Awards Winners: Updating Live

Oppenheimer and Barbie are duking it out once more at the 2024 Screen Actors Guild Awards, where both megahits have four nominations, more than any other film. The 30th annual SAG Awards is streaming live on Netflix on Saturday (Feb. 24) at 8 p.m. ET/5 p.m. PT from the Shrine Auditorium & Expo Hall in Los Angeles.

Idris Elba is set to open the show. Jennifer Aniston is set to present the Life Achievement Award to Barbra Streisand.

Billie Eilish, a cast member of Swarm, is set to present, as are such notables as America Ferrera (Barbie) and Danielle Brooks (The Color Purple). Meryl Streep, Anne Hathaway and Emily Blunt will reunite to present an award 18 years after the release of their comedy classic, The Devil Wears Prada.

Succession is this year’s top TV nominee. The HBO series is nominated for five awards – best drama ensemble plus individual acting nods to its stars Brian Cox, Kieran Culkin, Matthew Macfadyen and Sarah Snook. 

The nominees for best film ensemble – the closest thing at the SAG Awards to the Oscar for best picture – are American FictionBarbie, The Color Purple, Killers of the Flower Moon and Oppenheimer.

The awards are voted on by SAG-AFTRA’s membership of 119,515 eligible voters, the largest voting body on the awards circuit. Final voting opened on Wednesday, Jan. 17, and closed at noon PT on Friday, Feb. 23. So, votes were still coming in less than 30 hours before the first awards were presented. There is a much longer lag time between the close of voting and the announcement of the winners at other award shows.

The 30th Annual Screen Actors Guild Awards is executive produced by Jon Brockett and Silent House Productions. This marks the show’s live debut on Netflix. Last year’s ceremony was broadcast on Netflix’s YouTube page.

Here’s the complete list of nominees for the 2024 Screen Actors Guild Awards, with winners marked as they are announced.

Motion Pictures

Outstanding performance by a male actor in a leading role

Bradley Cooper – Maestro

Colman Domingo – Rustin

Paul Giamatti – The Holdovers

Cillian Murphy – Oppenheimer

Jeffrey Wright – American Fiction

Outstanding performance by a female actor in a leading role

Annette Bening – Nyad

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon

Carey Mulligan – Maestro

Margot Robbie – Barbie

Emma Stone – Poor Things

Outstanding performance by a male actor in a supporting role

Sterling K. Brown – American Fiction

Willem Dafoe – Poor Things

Robert De Niro – Killers of the Flower Moon

Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Ryan Gosling – Barbie

Outstanding performance by a female actor in a supporting role

Emily Blunt – Oppenheimer

Danielle Brooks – The Color Purple

Penélope Cruz – Ferrari

Jodie Foster – Nyad

Da’vine Joy Randolph – The Holdovers

Outstanding performance by a cast in a motion picture

American Fiction — Erika Alexander, Adam Brody, Sterling K. Brown, Keith David, John Ortiz, Issa Rae, Tracee Ellis Ross, Leslie Uggams, Jeffrey Wright

Barbie — Michael Cera, Will Ferrell, America Ferrera, Ryan Gosling, Ariana Greenblatt, Kate Mckinnon, Helen Mirren, Rhea Perlman, Issa Rae, Margot Robbie

The Color Purple — Halle Bailey, Fantasia Barrino, Jon Batiste, Danielle Brooks, Ciara, Colman Domingo, Aunjanue Ellis-Taylor, Louis Gossett, Jr., Corey Hawkins, Taraji P. Henson, Phylicia Pearl Mpasi, H.E.R.

Killers of the Flower Moon — Tantoo Cardinal, Robert De Niro, Leonardo DiCaprio, Brendan Fraser, Lily Gladstone, John Lithgow, Jesse Plemons

Oppenheimer — Casey AffleckEmily BluntKenneth BranaghMatt DamonRobert Downey Jr.Josh HartnettRami MalekCillian MurphyFlorence Pugh

Television

Outstanding performance by a male actor in a television movie or limited series

Matt Bomer – Fellow Travelers

Jon Hamm – Fargo

David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves

Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie

Steven Yeun – Beef

Outstanding performance by a female actor in a television movie or limited series

Uzo Aduba – Painkiller

Kathryn Hahn – Tiny Beautiful Things

Brie Larson – Lessons in Chemistry

Bel Powley – A Small Light

WINNER: Ali Wong – Beef

Outstanding performance by a male actor in a drama series

Brian Cox – Succession

Billy Crudup – The Morning Show

Kieran Culkin – Succession

Matthew Macfadyen – Succession

Pedro Pascal – The Last of Us

Outstanding performance by a female actor in a drama series

Jennifer Aniston – The Morning Show

Elizabeth Debicki – The Crown

Bella Ramsey – The Last of Us

Keri Russell – The Diplomat

Sarah Snook – Succession

Outstanding performance by a male actor in a comedy series

Brett Goldstein – Ted Lasso

Bill Hader – Barry

Ebon Moss-Bachrach – The Bear

Jason Sudeikis – Ted Lasso

WINNER: Jeremy Allen White – The Bear

Outstanding performance by a female actor in a comedy series

Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel

Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel

Quinta Brunson – Abbott Elementary

Ayo Edebiri – The Bear

Hannah Waddingham – Ted Lasso

Outstanding performance by an ensemble in a drama series

The Crown — Khalid AbdallaSebastian BluntBertie CarvelSalim DawElizabeth DebickiLuther Ford, Claudia HarrisonLesley ManvilleEd McVey, James MurrayJonathan PryceImelda StauntonMarcia WarrenDominic West, Olivia Williams

The Gilded Age — Ben AhlersAshlie AtkinsonChristine BaranskiDenée BentonNicole Brydon BloomMichael Cerveris, Carrie Coon, Kelley CurranTaissa FarmigaDavid Furr, Jack GilpinWard HortonLouisa JacobsonSimon Jones, Sullivan Jones, Celia Keenan-Bolger, Nathan Lane, Matilda LawlerRobert Sean Leonard, Audra McDonald, Debra Monk, Donna MurphyKristine NielsenCynthia Nixon, Kelli O’Hara, Patrick PageHarry Richardson, Taylor RichardsonBlake Ritson, Jeremy Shamos, Douglas Sills, Morgan Spector, John Douglas Thompson, Erin Wilhelmi

The Last of Us — Pedro Pascal, Bella Ramsey

The Morning Show — Jennifer Aniston, Nicole Beharie, Shari Belafonte, Nestor Carbonell, Billy Crudup, Mark Duplass, Jon Hamm, Theo Iyer, Hannah Leder, Greta Lee, Julianna Margulies, Tig Notaro, Karen Pittman, Reese Witherspoon

Succession — Nicholas Braun, Juliana Canfield, Brian Cox, Kieran Culkin, Dagmara Dominczyk, Peter Friedman, Justine Lupe, Matthew MacFadyen, Arian Moayed, Scott Nicholson, David Rasche, Alan Ruck, Alexander Skarsgård, J. Smith-Cameron, Sarah Snook, Fisher Stevens, Jeremy Strong, Zoë Winters

Outstanding performance by an ensemble in a comedy series

Abbott Elementary — Quinta BrunsonWilliam Stanford Davis, Janelle James, Chris Perfetti, Sheryl Lee Ralph, Lisa Ann Walter, Tyler James Williams

Barry — Anthony Carrigan, Sarah Goldberg, Zachary Golinger, Bill Hader, Andre HylandFred Melamed, Charles Parnell, Stephen Root, Tobie Windham, Henry Winkler, Robert Wisdom

The Bear — Lionel Boyce, Jose Cervantes Jr., Liza Colón-Zayas, Ayo Edebiri Abby Elliott, Richard EsterasEdwin Lee Gibson, Molly Gordon, Corey Hendrix, Matty MathesonEbon Moss-Bachrach, Oliver Platt, Jeremy Allen White

Only Murders in the Building — Gerald Caesar, Michael Cyril Creighton, Linda Emond, Selena Gomez, Allison Guinn, Steve Martin, Ashley Park, Don Darryl Rivera, Paul Rudd, Jeremy Shamos, Martin Short, Meryl Streep, Wesley Taylor, Jason Veasey, Jesse Williams

Ted Lasso — Annette Badland, Kola Bokinni, Edyta Budnik, Adam Colborne, Phil Dunster, Cristo FernándezKevin “Kg” Garry, Brett Goldstein, Billy Harris, Anthony Head, Brendan Hunt, Toheeb Jimoh, James Lance, Nick Mohammed, Jason Sudeikis, Jeremy Swift, Juno Temple, Hannah Waddingham, Bronson Webb, Katy Wix

Stunt Ensembles

Outstanding action performance by a stunt ensemble in a motion picture

Barbie

Guardians of the Galaxy Vol. 3

Indiana Jones and the Dial of Destiny

John Wick: Chapter 4

WINNER: Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Outstanding action performance by a stunt ensemble in a television series

Ahsoka

Barry

Beef

WINNER: The Last of Us

The Mandalorian

Powered by Billboard.

Related Articles

Back to top button